Bezpieczeństwo sanitarne

Z badań Instytutu onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie wynika, że koronawirus we Włoszech pojawił się już we wrześniu ubiegłego roku. Tak dzisiaj donosi Polska Agencja Prasowa. O podejrzanych zapalaniach płuc w północnych Włoszech czytałem już w marcu w mediach społecznościowych. Wtedy taka informacja uważana była za teorię spiskową.

Teza, że lockdown nie jest skuteczny i zabija raczej gospodarkę niż chroni nas przed wirusem, nie jest dzisiaj mile widziana w informacyjnych kręgach głównego nurtu. „Gość Niedzielny” za pośrednictwem PAP opublikował niedawno rozmowę z ministrem zdrowia. Informacje o możliwym lockdownie na Boże Narodzenie są bezkrytycznie podawane dalej.

Nie jestem zaskoczony, ponieważ w prasie katolickiej nie widziałem wcześniej odpowiedniej  moralnej oceny działań rządu. Nie było krytycznej analizy programu 500+. Nigdy nie pisano, że podatki są za wysokie. „Gość Niedzielny” drukuje teksty o bankowości, które pochodzą z projektu edukacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Moralnej oceny bankowości opartej na systemie rezerwy cząstkowej raczej w tym czasopiśmie nie zobaczymy.

– Dlaczego „powinny być inne (teksty), krytyczne wobec lockdownu” – zapytał mnie ktoś w komentarzu w Internecie. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednego tylko rozwiązania. Jest tysiące argumentów przeciwko lockdownowi, które są poddawane rządowej cenzurze. Kościół katolicki powinien być oazą wolności w poszukiwaniu prawdy. Pokazywanie innych punktów widzenia uczy krytycznego myślenia i rozwija.

Nie czytam tylko Ojców Kościoła, by zrozumieć świat. André Comte-Sponville, francuski filozof i ateista, ostrzega nas, że „życie, które całkowicie poświęca się ochronie przed śmiercią byłoby siłą rzeczy chorobliwe i bez smaku”. Jeffery A. Tucker, wolnorynkowy ekonomista i nawrócony katolik, napisał na Twitterze: „Jeśli wierzysz w lockdown, zamknij się sam w domu. Zostaw wszystkich innych w spokoju.”

Benedykt XVI w encyklice Spe salvi nauczał, że doskonałość nie przynależy naturze ludzkiej, gdyż „moc grzechu pozostaje ciągle straszną teraźniejszością”. Życie to nie tylko brak wirusa i ujemny test. Bezpieczeństwo socjalne, a teraz bezpieczeństwo sanitarne nie jest i nie może być celem człowieka.

Brak prawdziwych wyzwań w państwie opiekuńczym jest przyczyną wszelkich kryzysów. Pokazał to w latach 60. ubiegłego wieku amerykański etolog John B. Calhoun w eksperymencie zwany mysią utopią. Warunki, w których wszystko jest w zasięgu ręki bez żadnych kosztów i zobowiązań, prowadzą do zaniku odpowiedzialności i społecznej współzależność, a w konsekwencji do samozagłady.

Niszowa austriacka szkoła ekonomii podpowiada, że wykreślenie z codziennego słownika słowa ryzyko stwarza świat, który nie będzie mógł długo istnieć. To ryzyko i niepewność powodują pojawienie się przedsiębiorcy, a przedsiębiorczość, czyli pokonywanie niepewnej przyszłości, jest atrybutem każdego ludzkiego działania. Zakłamywanie rzeczywistości prowadzi do katastrofy.

„Statek w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki.” (John A. Shedd)


Forum Polskiej Gospodarki, Nr 6 (6) listopad 2020, s. 6.

Fot. Elenza

1 thought on “Bezpieczeństwo sanitarne

  1. Odpowiedz
    Wieczorny - 1 grudnia, 2020

    Ryzyko jest naszą wolnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top