Obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy 2017

Tegoroczne główne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zostaną zorganizowane w dniach 15-16 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

Jednym z organizatorów jest prowadzony przez werbistów Ośrodek Migranta Fu Shenfu z Warszawy.

15 stycznia o godz. 17.00 w kościele akademickim KUL odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Zadarko, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z Biskupem i dyskusja na temat imigracji.

16 stycznia na KUL odbędzie się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce. W jej przebieg i organizację włączyli się werbiści – o. Jacek Gniadek SVD oraz o. dr hab. Andrzej Pietrzak SVD. Poprowadzą oni dyskusje w trakcie sesji konferencyjnych.

Dlaczego taka konferencja? W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował zajmującą dyskusje nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Jednakże w debatach pomija się zazwyczaj fakt, że dziś mieszkają wśród nas ludzie pochodzący z innych społeczeństw, kultur i religii. Kim oni są? Gdzie mieszkają? Co robią? Jakie są ich sukcesy i trudności? Jak się czują wśród nas i co o nas myślą? Jaki jest ich wkład w rozwój gospodarczy i kulturowy Polski? Jaki jest nasz stosunek do nich? Co robią dla nich samorządy, instytucje państwowe, a zwłaszcza Kościół katolicki? Na te i podobne pytania chcemy szukać odpowiedzi podczas proponowanej konferencji. Będzie ona przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z obecnością imigrantów w Polsce.

Szczegółowy plan konferencji w PDF  > Plakat 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top