Przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców

Niech żyje Święty Trójjedyny Bóg w sercach naszych i w sercach wszystkich ludzi!

św. Arnold Janssen

 

Lusaka, 14 listopada, 2012 r.

Drodzy Przyjaciele Misji,

Dziękuję bardzo za modlitwy i za włączenie się we wspólną akcję budowania przedszkola w Lindzie. Zebraliśmy już pierwsze środki pieniężne głównie za sprawą przyjaciół skupionych wokół ASBIRO, które pozwolą nam na wybudowanie fundamentów.

Budowa ruszy w styczniu 2013 r. W tym czasie przyjedzie z Polski pierwsza grupa wolontariuszy na jeden miesiąc, by pomóc nam w budowie. Razem z parafianami mamy w planie wykopać i postawić fundamenty budynku o długości 62 x 8 m. Na tym etapie wszystkie prace budowlane będą wykonane we własnym zakresie.

Projekt budowy przedszkola jest rozpisany na trzy etapy i zakończenie jest planowane na grudzień przyszłego roku. Otwarcie przedszkola planujemy w styczniu 2014 r. Wtedy przypada rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Zambii. W przedszkolu docelowo będzie 120 dzieci w czterech klasach.

Dlaczego przedszkole w Lindzie? Dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczą się w zambijskich szkołach po angielsku. W Zambii nie ma państwowych przedszkoli. Tylko nieliczny procent dzieci przechodzi przez ten etap wczesnej edukacji. Dzieci w Lindzie mówią w domu w chinyanja i dlatego mają utrudniony start w szkole w porównaniu do dzieci, których rodzice znają język angielski i rozmawiają z nimi w tym języku w domu.

Dobra znajomość angielskiego u dziecka to gwarancja zdobycie lepszego wykształcenia. Język angielski w Zambii to podstawowe narzędzie, bez którego odniesienie sukcesu w życiu zawodowym jest niemożliwe. Pamiętajmy również, że warunkiem wstąpienia do seminarium jest ukończenie szkoły średniej.

Przedszkole w Lindzie będzie katolickie. Będą tu więc zajęcia z lekcji religii, ale w planie mamy dla dzieci zajęcia z teologii tworzenia w formie zabawy, które będą wychowywać do przedsiębiorczości. Bł. Jan Paweł II uczył, że człowiek jest posłuszny woli Stwórcy i w tym celu musi wykorzystywać swoje twórcze talenty, by po­przez pracę osiągnąć „panowanie” w świecie widzialnym. Razem ze znajomymi pracujemy nad podręcznikiem dla dzieci w języku angielskim.

Przedszkole parafialne będzie prywatne. Środki pieniężne na utrzymanie przedszkola będą pochodzić wyłącznie z czesnego i małych projektów (np. wynajmowanie dużej jadalni 14×8 m na przyjęcia weselne), które będą generowały pieniądze na bieżące wydatki.

Wybudowanie przedszkola to podarowanie mieszkańcom Lindy wędki, a nie ryby. Czy uda się? Gdyby przyszłość była nam zanana, świat nie potrzebowałby przedsiębiorców. W ludzkim istnieniu występuje zawsze element niepewności, który od samego początku jest wpisany przez Boga w nasze losy. Każde ludzkie działanie ma charakter spekulatywny i wymaga podejmowania ryzyka. Nie można od niego uciec. Przypowieść o talentach (Mt, 25,14-30) pokazuje, że brak odwagi do podjęcia ryzyka przyniósł straty i trzeci sługa został za to ukarany przez Pana. Dlatego nie zostaje nam nic innego jak podjąć to wyzwanie, wierząc, że to co robimy, robimy dla większej chwały Boga.

Liczymy na Wasze modlitewne i finansowe wsparcie naszego projektu,

W miłości Słowa Bożego,

Jacek Gniadek SVD

____________________________

Wpłaty na konto z dopiskiem: Afryka

Fundacja KCBE, ul. Spokojna 14, 28-300 Jędrzejów

Numer rachunku bankowego: 17 1020 2733 0000 2402 0069 0669

___________________________

Plac pod budowę przedszkola w Lindzie

____________________________

Więcej o projekcie na stronach Fundacji ASBIRO

banner_fundacja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top