Są tacy, którzy myślą, że Franciszek jest socjalistą

Wczoraj fragmenty najnowszego wywiadu z papieżem Franciszkiem zamieściła Interia, a dzisiaj PAP i PCh24 z tytułem „Porażające słowa Franciszka: jestem komunistą i był nim też Jezus”. Tu jest całość wywiadu, który ukazał się w jezuickim czasopiśmie America.

Papież Franciszek tłumaczy w nim jasno, że ci, którzy nazywają Jezusa komunistą lub siebie samych jako chrześcijan tak określają, redukują przekaz Ewangelii do wymiaru TYLKO socjologiczno-politycznego. Mówi dalej, że jeśli on sam patrzyłby TYLKO w ten sposób na Ewangelię (chodzi o scenę Sądu Ostatecznego Mt 25, 31-46), to byłby to błąd, ponieważ Jezus ma nam do przekazania znacznie coś więcej. Jezus mówi co prawda o rozdawaniu chleba, ale w inny sposób od tego, który robią to komuniści. Komuniści ukradli nam zewnętrzną formę, przejęli tylko cześć wartości bez jej istoty i powstała z tego katastrofa.

Interesujący jest cały wywiad, w którym papież pokazuje, jak patrzy na Ewangelię. To może być dla większości nowość, w jaki sposób to robi, ale czy uczeń Chrystusa nie powinien się ciągle uczyć? „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” – czytamy w dzisiejszej ewangelii. Cechą ucznia jest ciągła chęć uczenia się i poznawania nowego.

Franciszek nazywa aborcję grzechem, ale nie dzieli świata na dobrych i złych. Nie chce być prawnikiem. Jest pasterzem. Używając jego słów: „polaryzacja nie jest katolicka”. Jest jeden lud Boży, którego nie można podzielić. Papież jak dobry pasterz myśli w kategoriach całości. „Kiedy dochodzi do polaryzacji, powstaje mentalność podziałów, która uprzywilejowuje jednych, a innych pozostawia w tyle” – dodaje papież.

W filmie „Ukryte życie” o bł. Franciszku Jägerstätter (ten austriacki rolnik odmawia złożenia wojskowej przysięgi na bezwzględną wierność Adolfowi Hitlerowi) jest taka scena, dialog na osobności między nim a sędzią sądu hitlerowskiego, który za chwilę skaże go na śmierć:

– Osądzasz mnie? – pyta sędzia.

– Nie, nie osądzam – odpowiada Jägerstätter. Nie mówię, on jest grzesznikiem, a ja prawy. Nie wiem wszystkiego.

Na Twitterze PCh24 umieściła taki komentarz nad swoim materiałem na temat wywiadu z papieżem: „Papież bardzo potrzebuje naszej modlitwy… „. Franciszek potrzebuje modlitwy i modlimy się za niego podczas każdej Eucharystii, ale widzę, że jeszcze ktoś inny potrzebuje jej też.

——————–

Zdjęcie u góry: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top