Socjalistka w Watykanie!

Marek Jurek był gościem Pawła Chmielewskiego w programie „Jaka jest prawda?” Tytuł tego odcinka „Ulubiona ekonomistka Franciszka”? Aborcjonistka w Watykanie!” Jest to tytuł clickbaitowy, więc odniosę się do tego, co widać na pierwszej stronie, nie słuchając rozmowy.

Jakiś czas temu pisałem o tej nominacji na moim blogu w „Mit przedsiębiorczego państwa w Watykanie”. Zwróciłem uwagę na to, co pisze i jaką ekonomistką jest Marina Mazzucatto. Nie odwoływałem się do jej poglądów na temat aborcji, ponieważ w Papieskiej Akademii nie powinno być miejsca dla socjalistów. Uważałem, że to argument tak mocny, że nie potrzeba sięgać po inny.

Nie szukałem też w Internecie, jaki jest jej światopogląd. Zdaniem abp. Pagli [prezydenta Papieskiej Akademii Życia] „weryfikacja [Mazzucato] wykazała, że w swojej pracy naukowej nigdy nie zajęła stanowiska przeciwko życiu. Nie można oceniać najgłębszych przekonań osoby na podstawie czterech tweetów”. Jej tweety mogły być „za wyborem” – komentował – ale nie były „za aborcją”.

Wiedziałem tylko, że jest ateistką, co sama wielokrotnie deklarowała. Można być ateistą i być dobrym ekonomistą. Można być katolikiem, za ochroną życia od poczęcia i być socjalistą.

Widzę, że w programie „Jaka jest prawda” autor rozmawia na temat amerykańskiej ekonomistki z Markiem Jurkiem. Tytuł wskazuje, że krytyka Mazzucato pójdzie w kierunku jej proaborcyjnych tweetów. Nie podejrzewam, by Mark Jurek krytykował socjalizm autorki „Przedsiębiorczego państwa”.  Kiedyś Kaja Godek krótko sprostowała Marka Jurka: „No, ręce opadają… Socjalizm to nie chrześcijaństwo”. A chodziło wtedy o zaproszenie KG przez MJ do pracy nad prac nad ustawą podnoszącą płacę minimalną.

Dlaczego taki tytuł? Dzisiaj chyba trudno byłoby przyciągnąć uwagę widzów tytułem „Socjalistka w Watykanie!”

———————-

Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top