Spotkanie w Legionowie

KOŚCIÓŁ A WOLNY RYNEK
– relacja ze spotkania z księdzem Jackiem Gniadkiem (VIDEO)
(art. nr 4 z gazety „Sedno Sprawy”)

9 grudnia w sali widowiskowej legionowskiego ratusza miało miejsce XII z cyklu organizowanych przez Stowarzyszenie Wolność i Tradycja „Spotkań z Historykami”. Wydarzenie o tyle nietypowe, że tym razem gościem nie był historyk, a splatający teologię moralną z ekonomią… katolicki ksiądz.

  

Jacek Gniadek – misjonarz ze zgromadzenia księży werbistów, posiadający bogate doświadczenie w pracy misyjnej w krajach afrykańskich, przybył do Legionowa z wykładem pt. „Kościół a wolny rynek, czyli: jak pomagać biednym?”. Postawione w temacie spotkania pytanie stanowiło pretekst do rozważań na styku pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzin – teologii i ekonomii. Kluczem do zrozumienia ich komplementarności okazała się prakseologia – teoria celowości ludzkiego działania.

Punktem wyjścia wykładu wygłaszanego przez zaproszonego gościa było zapoznanie przybyłych z głównymi założeniami austriackiej szkoły ekonomii, by następnie zaprezentować zbieżność tej perspektywy z katolicką nauką społeczną. Odwołując się między innymi do nauczania Jana Pawła II zawartego w encyklice „Centesimus annus”, prelegent udowadniał wartość systemu kapitalistycznego, jako tego, który pozwala poszerzać przestrzeń wolności, a w konsekwencji stwarza warunki by w pełni zgodnie z bożym zamysłem realizować swoje człowieczeństwo. Ksiądz Gniadek jako orędownik wolności, wielokrotnie zwracał uwagę na jej znaczenie i wartość, apelując o postrzeganie wolności w kategoriach daru, a nie – zagrożenia.

  

W trakcie trwania wykładu przywołanych zostało wiele powszechnych mitów nagromadzonych wokół tego, jaki powinien być stosunek katolików do wolności czy moralności. Prelegent m. in. wyjaśniał zgromadzonym, że to nie pragnienie zysku jest grzechem, a dopiero chciwość, że materializm nie wynika z kapitalizmu, ponieważ produkowane dobra i usługi są jedynie środkami nie stanowiąc celu samego w sobie. Natomiast ingerencja państwa w sprawy światopoglądowe nie jest właściwym rozwiązaniem, gdyż jedynie człowiek jako jednostka (posiadając wolną wolę) jest podmiotem, który może podejmować decyzje moralne. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – nie zabrakło uzupełnionych zdjęciami historii o przedsiębiorczości Zambijczyków i barwnych anegdot z misji naszego gościa.

Po zakończonym spotkaniu, była możliwość zakupu książek księdza oraz otrzymania autografu. Pytania do gościa zadawane przy tej okazji szybko przerodziły się w żywą dyskusję, dzięki której zaciekawieni widzowie mieli dodatkową szansę na wymianę poglądów z księdzem Jackiem.

Wszystkim przybyłym na wykład serdeczne dziękujemy i zapraszamy na kolejne organizowane przez Stowarzyszenie Wolność i Tradycja spotkania.

______
Cały wykład:
https://www.youtube.com/watch?v=u3zoLgoiL1Q
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału:
https://www.youtube.com/channel/UCWNK1caQwxNqMen_pHZMqTw
______
Autor: Maja Pieńkos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top