Wystawienie Najświętszego Sakramentu w Lindzie

Niech żyje Święty Trójjedyny Bóg w sercach naszych i w sercach wszystkich ludzi!

Św. Arnold Janssen

Lusaka, 30 stycznia, 2012 r.

Drodzy Przyjaciele Misji,

Od ostatniego mojego listu upłynęło już kilka miesięcy, w którym napisałem o objęciu parafii w Lindzie. Od tego czasu wszedłem już na dobre w rytm życia wspólnoty parafialnej. Pierwsze miesiące upłynęły mi pod znakiem spotkań z różnymi grupami, które razem ze mną organizują pracę duszpasterską w parafii.

Spotkanie z grupą liturgiczną należało do jednych z pierwszych. Była bardzo burzliwa i żywa dyskusja, podczas której omawialiśmy liturgię i próbowali wspólnie zrozumieć, jak powinna być ona sprawowana w naszej wspólnocie. Naszej liturgii brakuje jeszcze dużo do ideału, ale najważniejsze, że chcemy wspólnie się uczyć.

Pierwszym życzeniem grupy liturgicznej było wprowadzenie na stałe do programu duszpasterskiego naszej parafii wystawienia Najświętszego Sakramentu w pierwsze piątki miesiąca. Teraz, po tym jak zostałem pierwszy proboszczem i regularnie przyjeżdżam do Lindy, pragnieniem wspólnoty jest mieć wszystkie nabożeństwa, które są na innych parafiach.

Kolejne spotkanie grupy liturgicznej poświeciliśmy na omówienie i przygotowanie pierwszopiątkowego nabożeństwa z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Skompletowaliśmy zbiór modlitw w języku chinyanja do adoracji Najświętszego Sakramentu. Chór przygotował hymn Tantum ergo Sacramentum w miejscowym języku. Podczas wystawienia mogę na chwilę odpocząć od elektrycznych gitar, które dominują na niedzielnej Eucharystii. Podczas wystawienia jest tylko chór, który ten hymn św. Tomasza z Akwinu śpiewa wspaniale z podziałem na głosy.

Zgromadziliśmy również liturgiczne sprzęty potrzebne do przeprowadzenia wystawienia. W październiku ubiegłego roku odwiedzili mnie znajomi z Polski, którzy przywieźli welon. U miejscowego stolarza zamówiliśmy nowe klęczniki. Pozostaje jeszcze monstrancja. W zakrystii znalazłem małą monstrancję, która jest wyposażona w repozytorium na hostię o niestandardowej wielkości i musimy zawsze przycinać dużą hostię nożyczkami. Monstrancja nie posiada również tradycyjnego Melchizedeka, do podtrzymywania hostii i nie możemy przechowywać jej tradycyjnie w kustodii.

Zakup nowej dużej monstrancji solarycznej – w formie promienistego słońca, w którego centrum umieszczona jest hostia, przerasta nasze finansowe możliwości. To jednak nie przeszkadza nam w robieniu planów na przyszłość i rozwoju naszych eucharystycznych nabożeństw. Podczas Wielkiego Postu po kazaniach pasyjnych w każdą niedzielę będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Po świętach Wielkanocnych mamy w planach wprowadzenie całodziennej adoracji w pierwsze czwartki miesiąca.

Serdecznie Was pozdrawiam i proszę o modlitwę, by starczyło nam sił i zapału do realizacji nowych duszpasterskich pomysłów. Pamiętam o Was w modlitwie i dziękuję za finansowe wsparcie w zakupie nowego samochodu terenowego dla parafii. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiam w Waszej intencji Mszę św.

Z Bogiem,

Jacek Gniadek SVD

MONSTRANCJA DLA ZAMBII

O. Jacek Gniadek SVD z Zambii, prosi o pomoc w zakupie monstrancji do parafii Świętej Rodziny w Lindzie na przedmieściach Lusaki. Sami parafianie nie są w stanie zebrać wystarczających funduszy. Możemy im pomóc w pogłębianiu czci Najświętszego Sakramentu i w krzewieniu kultu eucharystycznego na zambijskiej ziemi.

o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie

Wpłaty na konto z dopiskiem MONSTRANCJA DLA ZAMBII

Referat Misyjny Księży Werbistów, Kolonia 19, 14 – 520 Pieniężno

BANK PEKAO S.A. O. ELBLĄG NR 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119

SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top