Modlitwa o jedność chrześcijan w Lindzie

Finis coronat opus

27 stycznia 2014 

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan (18-15 stycznia 2014) w Lidzie swój szczyt kulminacyjny miał dopiero wczoraj.  Po raz pierwszy  w historii parafii modliliśmy się o jedność razem z innymi  chrześcijanami. W Zambii ten tydzień modlitw nie jest jeszcze popularny. Szkoda. Rozproszenie chrześcijan w Afryce jest chyba bardziej widoczne niż w innych częściach świata. Za murem naszego kościoła  jest kilka różnych chrześcijańskich kościołów. Lokalne władze w Lindzie przyznały kiedyś ziemię kościołom obok siebie.

   

Zgodnie z konstytucyjnym zapisem Zambia jest oficjalnie chrześcijańskim krajem. Obok katolików (ok. 25%), którzy są tutaj największą grupą wyznaniową, są prezbiterianie, anglikanie, zielonoświątkowcy, luteranie, adwentyści dnia siódmego, świadkowie Jehowy i wiele różnych wyznań ewangelickich. Z mieszanki tradycyjnych religii i chrześcijaństwa powstaje ciągle wiele nowych kościołów. W Zambii jest także ok. 1% muzułmanów.

     

W Lindzie gościliśmy Reformowany Kościół w Zambii. To nasi najbliżsi sąsiedzi. Biorą od nas wodę. W Lindzie większość ludzi nie ma wody w domach. Dystrybucją wody w Zambii zajmuje się tylko jedna państwowa firma.  

W Afryce istnieje tysiące kościołów. Założenie kościoła nie stanowi tutaj większego problemu. Szkoda, że nie ma tyle wolności w sferze gospodarczej. Kościół katolicki promuje wolność religijną. W poszukiwaniu Boga wszyscy ludzi powinni być wolni od zewnętrznego przymusu. Ale ludzie powinni być również wolni od zewnętrznego przymusu w sferze ekonomii…

Po nabożeństwie przed kościołem ustawiała się długa kolejka. Chrześcijanie z dwóch różnych kościołów wymienili uściski dłoni.

    

Trudno uwierzyć, ale wszystko zaczęło się od sporu o toaletę, którą nasi sąsiedzi chcieli wybudować na naszym murze wokół Kościoła. Myślałem o zorganizowaniu tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, ale chciałem zrobić to dopiero w przyszłym roku. Miałem wymówkę. Mówiłem do siebie: „Nie teraz. Nie mam czasu. Jestem zajęty budową przedszkola”. Mając przed sobą liderów Reformowanego Kościoła w Zambii w biurze parafialnym, dyskutujących z nami, jak daleko od muru postawić ich toaletę, postanowiłem nie czekać i zaprosić ich na modlitwę w tym roku. 

Galeria > Modlitwa o jedność chrześcijan w Lindzie  

2 thoughts on “Modlitwa o jedność chrześcijan w Lindzie

  1. Odpowiedz
    Krzysiek - 27 stycznia, 2014

    Widać z wychodka do pojednania jest ledwie krok. 😀

  2. Odpowiedz
    eM - 31 stycznia, 2014

    Tworzymy jedną rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top